Warsztaty „Z życia pszczół”
W tym tygodniu zrealizowane zostały warsztaty pn. „Z życia pszczół”, które przeprowadzono dla realizacji zadania „Dworska Pasieka”.
Celem spotkań było omówienie zasad i terminów prac w pasiece. Mieszkańcy zostali zapoznani z roślinnością miododajną i pyłkodajną, z podziałem na rodzaj roślin, termin siewu i czas kwitnięcia. Uczestnikom warsztatów wykazano degradujący wpływ na środowisko, bioróżnorodność oraz funkcjonowanie zapylaczy przez postępującą chemizację rolnictwa oraz niewłaściwe zastosowanie środków ochrony roślin i pestycydów. Ponadto uczestnicy mieli okazję spróbowania pyłku pszczelego oraz zaobserwowania pszczół w specjalnym szklanym ulu. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali nasiona roślin miododajnych.
Warsztaty były realizowane m.in. przez p. Monika Ostęp- Chęć, doktorantkę Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych I Przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadającą tytuł zawodowy pszczelarza oraz kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzozowie- mgr inż. Tomasza Bartnickiego. Udział specjalistów w zakresie biologii, funkcjonowania zapylaczy, bioróżnorodności, usług ekosystemowych oraz rolnictwa, pozwolił na efektywną realizację działania związanego z realizacją projektu „Dworska Pasieka”.
Czym jest „Dworska Pasieka”?
Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.