Mamy 3 laureatki Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”!

Opublikowano 12 maja 2019, 10:06

W bieżącym roku szkolnym trzy uczennice klasy VIII Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach: Katarzyna Chryń, Kinga Fil i Martyna Potoczna  przystąpiły do III edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” pod hasłem „Polska znowu wolna!”.

Organizatorami kolejnej już edycji były: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Gminny Zespół Obsługi Szkół w Kuryłówce przy współpracy Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 i 1989 r. (i wydarzeń, które miały w tym czasie miejsce w Europie). Ponadto uczestnicy musieli się wykazać ogólną wiedzą o krajach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem: Francji, Niemiec i Polski (20-lecie przystąpienia Polski do NATO i 15-lecie wejścia do UE). Konkurs składał się z dwóch etapów.

W I etapie nasze uczennice zmierzyły się z krzyżówkami: „Polska znowu wolna: 1918-1922” i „Poznaj największy kraj Unii Europejskiej” oraz dwoma pracami pisemnymi na wybrane tematy z historii i wiedzy o społeczeństwie. Okazało się, że wypracowania Kasi, Kingi i Martyny zyskały uznanie w oczach jury i wszystkie uczestniczki zakwalifikowały się do II etapu konkursu.

Odbył się on 26 kwietnia 2019 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego zagadnień konkursowych. Dziewczyny, po zaciętej rywalizacji, znalazły się w gronie wąskiej grupy laureatów wspomnianego konkursu (dwa drugie i jedno trzecie miejsce!).

Podsumowanie konkursu i nagrodzenie laureatów nastąpiło 9 maja 2019 r. podczas uroczystych obchodów Dnia Europy w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej. Nadmienić należy, że nasi uczniowie już po raz trzeci z rzędu zajęli czołowe miejsca w tym konkursie i odebrali nagrody dla najlepszych.

Zdobycie tytułu laureata w tak prestiżowym konkursie to osiągnięcie, które wymagało dużego wysiłku, systematyczności i zaangażowania. Należą się więc naszym uczennicom gratulacje i podziękowania za determinację i twórcze poszukiwania.

Życzymy im dalszych sukcesów, radości z osiąganych wyników i niesłabnącego zapału do dalszej pracy.

Iwona Dobosz