Edukacja ekologiczna z wykorzystaniem aktywnych i terenowych form pracy – sprzyjających poznaniu i zachowaniu bioróżnorodności

Opublikowano 18 września 2024, 02:11

Gmina Nozdrzec zakończyła realizację zadania pn. „Edukacja ekologiczna z wykorzystaniem aktywnych i terenowych form pracy – sprzyjających poznaniu i zachowaniu bioróżnorodności”.

W ramach projektu w dniach 17-18 czerwca 2024 r. w sześciu szkołach na terenie gminy Nozdrzec przeprowadzono dwugodzinne warsztaty z pszczelarzem Marcinem Baranem. W zajęciach wzięło udział łącznie ponad 300 uczniów ze szkół podstawowych z Hłudna, Nozdrzca, Wary, Wesołej, Izdebek i Siedlisk. Obejmowały one część merytoryczną tj. wykład wprowadzający w tematykę pszczelarstwa, gdzie przedstawione zostały narzędzia pracy pszczelarza, omówiona została budowa ula oraz poruszono zagadnienia związane z bioróżnorodności, ekologią i zdrowego żywienia. Kolejną częścią warsztatów była część praktyczna, podczas której uczestnicy pracowali w grupach, a ich zadaniem było składanie ramek do uli.

W ramach podsumowania przeprowadzonych zajęć zorganizowano piknik dla dzieci i młodzieży z Gminy Nozdrzec, a był on częścią Gminnego Święta Chleba i Miodu, na którym uczestnicy mogli skorzystać z bogatej oferty warsztatowej. Warsztaty tworzenia świec z węzy pszczelej, tworzenie obrazów z nakrętek, sznurków, kamyków itp., tworzenie biżuterii z recyklingu okazały się niezwykle atrakcyjne. Uczestnicy pikniku chętnie odwiedzali stanowiska warsztatowe i tworzyli wyjątkowe i unikatowe dzieła. Podczas wydarzenia dzieci i młodzież miały okazję przyczynić się do poszerzenia powierzchni miododajnej poprzez zasadzenie bylin i roślin miododajnych.

Przeprowadzone zadanie pn. „Edukacja ekologiczna z wykorzystaniem aktywnych i terenowych form pracy – sprzyjających poznaniu i zachowaniu bioróżnorodności” zrealizowano w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” Część 2) Fundusz Ekologii finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 7 700,00 zł.

Zdjęcia z warsztatów i pikniku w naszych mediach społecznościowych