Legendy Ziemi Nozdrzeckiej
Inicjatywa „Legendy Ziemi Nozdrzeckiej” jest realizowany na terenie Gminy Nozdrzec przez Stowarzyszenie „Towarzystwo Miłośników Ziemi Dynowsko- Brzozowskiej” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Na realizację zadań Stowarzyszenie, które reprezentuje pani Agata Duda, pozyskało 4950 zł ze środków FIO oraz 500 zł od Urzędu Gminy w Nozdrzcu.
„Legendy Ziemi Nozdrzeckiej” to inicjatywa podzielona na kilka etapów. Skierowana jest do mieszkańców naszej gminy. Realizowana jest w większości szkół gminy, GOK w Nozdrzcu i ŚDS im. Anny w Izdebkach. Jej partnerami są: Urząd Gminy w Nozdrzcu, GOK w Nozdrzcu oraz ŚDS im. Anny w Izdebkach.
Członkowie stowarzyszenia wyszli z pomysłem projektu o takim właśnie tytule, ponieważ dostrzegają potrzebę podtrzymania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej pośród mieszkańców Gminy Nozdrzec. Czas ucieka, odchodzą ludzie, którzy pamiętają ciekawe historie i legendy związane z naszą „małą Ojczyzną”, dlatego warto było utrwalić je w formie pisemnej.
Służył temu konkurs literacki na ciekawą legendę związaną z miejscowością naszej gminy. Wzięły w nim udział wszystkie szkoły, do których zwrócono się z taką propozycją. Były to w kolejności: Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie (opiekun – Helena Gładysz), Szkoła Podstawowa nr 1 w Izdebkach (opiekun – Iwona Dobosz), Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Nozdrzcu (opiekun – Urszula Skubisz), Szkoła Podstawowa w Siedliskach (opiekun – Bogusława Zawadzka), Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Warze (opiekun – Danuta Szpiech), Szkoła Podstawowa im. nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (opiekun – Aleksandra Mazur), Szkoła Podstawowa nr 2 w Ujazdach (opiekun – Barbara Skarbek- Kostka).
W konkursie literackim wzięło udział 35 się uczniów z 7 szkół. Konkurs rozstrzygnięto 3 czerwca br. Jury w składzie: Agnieszka Baran, Iwona Dobosz, Agata Duda, Helena Gładysz, Aleksandra Mazur, Barbara Skarbek- Kostka, Urszula Skubisz, Danuta Szpiech, Bogusława Zawadzka przyznało wyróżnienia dla autorów 13 najlepszych legend. Otrzymali oni dyplomy i głośniki do odtwarzania muzyki. Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy i ładne ramki na fotografie.
Legendy wyróżnione związane z przeszłością naszej gminy zostaną zebrane
i wydane w formie książkowej w listopadzie br. Będą towarzyszyć im kolorowe ilustracje wykonane przez panią Barbarę Toczek.
W konkursie plastycznym o takim samym tytule udział wzięło 24 uczniów z 6 szkół. Jego celem było przedstawienie własnego wyobrażenia legendy związanej
z miejscowością naszej gminy. Jury w składzie: Agnieszka Baran, Agata Duda, Elżbieta Fara- Kałamucka, Renata Glina, Elżbieta Pempuś, Bogusława Zawadzka przyznało wyróżnienia 6 uczniom- po jednym z każdej szkoły. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i karty pamięci do telefonów. Pozostali uczestnicy konkursu obdarowani zostali dyplomami i słuchawkami do telefonów. Prace konkursowe znajdują się na wystawie na szkolnym korytarzu w Hłudnie.
Każdy z uczestników obydwu konkursów otrzymał także poczęstunek.
Prezes stowarzyszenia Agata Duda i Elżbieta Fara- Kałamucka dziękuje wójtowi Stanisławowi Żelaznowskiemu za pomoc finansową okazaną w celu zakupu nagród dla uczniów i miłą współpracę.
Podziękowania kieruje również do dyrektorów szkół, którzy umożliwili realizację projektu, który ma służyć wspólnemu dobru oraz opiekunom, bez których ofiarnej pomocy realizacja zadania byłaby niemożliwa.
Słowa wdzięczności kieruje się także do Justyny Jacek reprezentującej FIO, która koordynuje działania w ramach realizacji projektu i służy fachowa pomocą.
Kolejne etapy realizacji projektu przed nami. Jest to, m.in. czytanie legend w bibliotekach publicznych na terenie gminy, wystawa ilustracji do legend na czasowych wystawach w bibliotekach i ŚDS im. Anny w Izdebkach.
Agata Duda